Kryteria wyboru pergoli tarasowych

nowoczesna pergola drewniana z dachem szklanym

Pergola tarasowa to popularny sposób na osłonięcie tarasu przed słońcem i deszczem. Dzięki niej można odpoczywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów pergoli tarasowych, przez co wiele osób ma problem z wyborem najlepszego modelu dla siebie. Również stoisz przed takim dylematem? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze pergoli tarasowej.

Materiał – drewno czy aluminium?

pergola drewniana z dachem szklanym

Pergole tarasowe wykonuje się z różnych materiałów. Tradycyjnie konstruuje się je z drewna, które jest synonimem klasy i elegancji. Drewniane pergole doskonale pasują do domów w stylu rustykalnym i ogrodów z dużą ilością zieleni, ale można je bez problemu przystosować także do nowoczesnego budownictwa. Aby spełniały swoją funkcję przez wiele lat, trzeba jednak pamiętać o ich regularnej konserwacji.

pergola aluminiowa

Coraz większą popularność zdobywają pergole aluminiowe. Zwykle charakteryzują się prostą, minimalistyczną konstrukcją, dzięki czemu idealnie współgrają z nowoczesnym budownictwem. Można jednak nadać im niemal dowolny kształt, co pozwala stworzyć fantazyjny projekt o dekoracyjnym charakterze. Poza tym pergole aluminiowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dach – stały czy otwierany?

Tradycyjne pergole tarasowe to konstrukcje ze stałym dachem. Może być on wykonany z różnych materiałów: drewna, dachówek, blachodachówek, gontu, szkła czy poliwęglanu. Obecnie najczęściej wybierane są pokrycia ze szkła i poliwęglanu, które przepuszczają promienie słoneczne, a jednocześnie są odporne na uszkodzenia. W zadaszeniach z ruchomym dachem stosuje się pokrycie z tkaniny lub wodoodpornej membrany PVC.

pergola aluminiowa z otwieranym dachem z lamel

Ciekawym wyborem są nowoczesne pergole tarasowe zwane pergolami bioklimatycznymi. Wyposażone są w dach wykonany z ruchomych lameli. Możliwość regulacji kąta ich nachylenia pozwala dostosować ilość światła słonecznego docierającego na taras. Sterowanie lamelami odbywa się za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona, dzięki czemu jest niezwykle wygodne – nie wymaga nawet wstawania z leżaka.